Jdi na obsah Jdi na menu
 


"Rádiová" dovolená Lastovo 2012

 

Čas prázdnin láká kombinovat regenerační aktivity s rádiovými aktivitami (myšleno vyzařující pouze na krátkých vlnách). V roce 2010 jsme strávili na ostrově Lastovo velmi pěkné chvíle během čistě rádiové akce Struga 2010. Již tenkrát jsem si říkal, že je to krásné místo bez masivního přílivu turistů, kde by bylo pěkné strávit několik dnů s rodinou. Společně s dětmi a Rudou OK1HWS jsme vyrazili na 10 dnů na ostrov Lastovo. Vyrazili jsme i přesto, že za necelé dva měsíce bude naše cesta směřovat na Palagružu, která je od Lastova vzdálena jen několik desítek kilometrů a tedy 98% cesty je totožných. Tam se bude jednat o čistě rádiovou akci jen pro radioamatéry, ale teď jedeme jen na dovolenou („náhodou“ s rádiem v kufru).

                                                       Lighthouse Struga 2012


     

Ruda OK1HWS se ve volných chvilkách věnoval zejména digitálním módům na KV. Volné chvilky je v tomto kontextu nutné vnímat jako chvilky, kdy si chcete odpočinout od odpočinku a lenošení u moře. Setup pro „stacionární“ pracoviště v apatmánu byl následující: Kenwood TS-590 se základním výkonem a kompromisně umístěný trapovaný vertikál ECO ASAY AVT4 10m-15m-20m-40m."Stacionární" pracoviště - 9A/OK1HWS

 


Vzhledem k přítomnosti dvou malých ratolestí bylo v mém případě volných chvilek (odpočinku od odpočinku) výrazně méně a celou akci jsem měl primárně za rodinný výlet.


noQRLMá rádiová aktivita směřovala zejména do oblasti portable/QRP a APRS. Za QRP aktivitou jsem si vyjel na hodinový výlet na úpatí nejvyššího kopce na ostrově (Hom 417m).


Portable QRP - 9A/OK1JKAPRS bylo další technologií/oblastí, kterou jsem chtěl na ostrově vyzkoušet a to zejména s ohledem na blížící se akci Palagruža 2012. Tedy jaká je konektivita do sítě APRS pro účely vypuštění neukotvené/plovoucí APRS bóje. Otestovat možnosti odeslání emailů prostřednictvím APRS a také příjmu emailů z Winlinku s využitím APRSLinku v lokalitě.


APRS aktivityKonektivita k italským bodům sítě APRS je dobrá i s použitím malé antény a 5W výkonu. Pouze v případě, kdy existovala viditelná překážka směrem k Itálii, tak nedocházelo k odeslání APRS rámců. Bojka bude vybavena fyzicky delší anténou, vyšším výkonem a bude vypuštěna také o několik desítek kilometrů blíže směrem k Itálii. Odesílání zpráv na email bylo zcela funkční a obava, zda zprávy dorazí, se ukázala jako neopodstatněná. Cesta byla sice složitější z TH-D72 na nod do Itálie a pak dále přes 9A1CKL-11 (cca 50km na sever od Splitu) nebo 9A1CIG-3 (cca 6km na východ od Splitu) do emailu. První v cestě rámců a zpráv do internetu byl až k ostrovu Korčula vždy 9A nod a za ostrovem jsem již potvrzení a zprávy dostával od italských nodů. Palagruža IOTA EU-090 bude z tohoto pohledu pravděpodobně již plně v doméně italských nodů. APRSLink jsem nakonec z ostrova neotestoval a i doma v OK mám problém s příjmem Winlinkových zpráv prostřednictvím APRS. V tomto ohledu bude vhodnější využít pro příjem emailů připojení prostřednictvím WINMORu na HF.


Cesta na Lastovo - aprs.fi


Výlet na Rača Glava - db0anf.deNa ostrově jsme si udělali i pár výletů. Nejzajímavější byl výlet do jeskyně Rača Spilja, který je vidět i na předchozím obrázku APRS/DB0ANF. Vchod do jeskyně se nachází několik metrů pod vrcholem kopce Rača Glava. Jedná se o 70m dlouhý komplex hal a chodeb, který je domovem kolonie netopýrů (na ostrově Lastovo žije 16 druhů netopýrů). Zde jsme zažili i jeden zejména pro děti adrenalinový zážitek. Úryvek z naší komunikace pod rouškou naprosté tmy a za pobledlého svitu LED baterek: „Tam vzadu něco je!“ … „To je jen divnej kámen.“ … „Podívej!“ … „Kam zmizel?“.
Pokud vás v jeskyni plné netopýrů překvapí podivně se chovající pes většího vzrůstu, tak se vám přinejmenším vybaví vzpomínka na psa jménem Cujo (to je ten, kterého v jeskyni kousl do nosu netopír a byl z toho psychologicko-hororový bestseller Stephena Kinga). Pak už následovalo jen: „Já bych na něj nesvítil!“ a „Pomalu jdeme odsud.“. Rychlost našich pohybů však byla na konec vyšší a zejména děti jsem ještě nikdy neviděl skákat tak vysoko (vchod do jeskyně je spíše dírou s cca půlmetrovými balvany jako schody). Nebezpečí bylo pravděpodobně zcela minimální, ale opatrnosti nikdy nezbývá. Děti mají zážitek, který nás provázel celý zbytek pobytu (a nebude tam to mystické zvíře, které je půl psem a půl krvelačnou bestií ošálenou vzteklinou či mutujícím zombíkem).


Skrivena Luka - 9A Flora Fauna - 011Lastovo je velmi pěkný ostrov. Bonusem bylo opětovné setkání tentokrát již s plně kompletní rodinou správce majáku při lahodné večeři za svitu zapadajícího Slunce a prodlužujícího se stínu věže majáku. Pobyt na ostrově Lastovo ať již rádiový (IOTA EU-016, 9AFF 011) nebo rekreační vřele doporučuji.

 

ZDROJ:http://jan.kepic.cz/view.php?cisloclanku=2012080001

 

 

 

 

 

 


 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář