Jdi na obsah Jdi na menu
 


19. 9. 2006
 Jak už to tak bývá, tak i já jsem se postupem času vybavil všelijakými věcičkami, nad kterými normální smrtelníci často jen kroutí hlavou. Těmi zcela nepostradatelnými klumpy jsou různé divně blikající, hučící, pípající, občas nesnesitelně páchnoucí, šumící, hřející až pálící a kupodivu i mluvící věcičky. Jsou to ta naše krásná, voňavá a jen nám vždy rozumějící udělátka. Dají se rozdělit na zařízení koupená a na udělaná. Já, jelikož jsem méně technicky zdatný, mám věcičky obojího druhu. Jsem šťastným vlastníkem transceiveru Kenwood TS 570D pro kv, FM transceiveru Kenwood TM 251E pro 145 MHz, FM ručky Stabo SA 2000 a stařičké VR 20. Dále do mé výbavy patří několik napájecích zdrojů různé ampéráže, anténa pro pásmo 145 MHz, Tribander Yagi ECO 14/21/28 MHz s nezbytným rotátorem neznámého typu, který nejspíše rotátorem začal být v momentě, kdy se mi ta podivná věc s motorem a převodovkou dostala do ruky, anténa FD4 pro pásma 80-10 m, dálkový přepínač antén kombinovaný s ovládáním rotátoru a signalizací polohy a v neposlední řadě i stolní PC. Vše je vzájemně až neuvěřitelně prodrátováno. Jako pomocná leč užitečná zařízení čas od času používám osciloscop, multimetr a generátor signálu do 100 kHz. V poslední době přibyla krabička modemu Ham Radio Controler pro digitální druhy provozu od firmy Primary-systems (www.primary-systems.org) a úplně poslední záležitost se týká totální obměny výpočetní techniky. To ovšem znamená fakt, že se mi tu již nevysmívá letitý dýchavičný Intel Celeron na 500 MHz, ale že tu řve smíchy novinka od Intela (Listopad 2006) a to v podobě Intelu Core 2 Duo E6300 na hezkých 1,86 GHz. No nic, alespoň bude s čím zase zápasit, až spadne systém či se objeví jiná provozní závada. Nechám se překvapit, jak to bude dlouho trvat. Ti co mě znají vědí, že je to tu u mě jaksi tajemné (někteří dobráci říkají, že největší problém a slabý článek je mezi klávesnicí a židlí). Další přírustek do seznamu je čítač do 1,2 GHz, který se jako stavebnice prodával na setkání radioamatérů a příznivců CB radia v Holicích. Další věcička, která se objevila v mém hamschacku je externí zvuková karta Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 USB 2.0, kterou používám nejen pro přehrávání DVD filmů a různých videí, ale hlavně pro digitální druhy provozu. Pro spojení s vnějším světem internetu mám router od firmy Ovislink AIRLIVE IP 1000UR, který je zkombinován se zařízením od stejné firmy typu WL-5460AP, který funguje jako wifi router pro připojení notebooku ASUS X51L, který využívá zbytek mé rodiny. Další věc, která přibyla na stůl je spínaný napájecí zdroj od firmy DIFONA  typu AV-830NF. Tento zdroj dodá krátkodobě až 30A a trvale bezproblémů 25A. Používám ho pro napájení trancseiveru TS 570D. No a v poslední řadě se mi pod stromečkem objevil externí HDD Samsung do USB o velikosti 320GB velikosti 2,5 palce jehož plotna se otáčí rychlostí 5200 otáček. Slouží mi jako uložiště dat a jako taková větší flash paměť. 
 
Čas plyne jako voda a některá zařízení je, jak už to bývá, potřeba čas od času vyměnit či dokonce i vyřadit. Nejdůležitější změna se odehrála tu u mě v hamshacku na stole. Pořídil jsem si zbrusu nový transceiver od mé oblíbené firmy Kenwood a to sice jeho poslední model TS 590S pro pásma 1,8 - 50 MHz. Mimo jiného jsem pořídil i notebook od Asusu a to série K52D. No a aby se tu tak nějak nehromadily méně používané věci odečla do světa externí zvuková karta X-FI a i modem pro digi módy od Primary Systems. Bylo to čistě z praktických důvodů neboť TS 590S má tato zařízení v sobě implementováno. Přibyl též nový spínaný zdroj od firmy Radiocom PS30SW, který je schopen dodat trvale 30A a krátkodobě až 35A.
 
Bližší popis či foto lze najít v ostatních rubrikách a příspěvcích. No a pokud snad něco nejde najít tak nezoufejte, všeho do času. Jednou se možná i dočkáte.   
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář