Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jednoduchý filtr

27. 3. 2009

 Došlo na nejhorší. Něco jsem vytvořil. To něco by se skromně dalo nazvat filtrem, který zamezuje toku proudu po plášti koaxiálního kabelu mezi anténou a tranceiverem.

 Tak a teď jsem si pěkně naběhl. Už to slyším. Co tam ten proud dělá? To si neumíš udělat pořádnou anténu a zem atd. atd. Nebudu nikoho zatěžovat vědeckými výpočty a teoriemi o tom proč to tak někdy je nebo není a co je potřeba udělat. To bych si totiž naběhl ještě více. Musí nám postačit konstatování, že ten sakramenskej proud prostě po plášti teče. Co to přináší za problémy asi taky nemusím dvakrát vysvětlovat. Faktem je, že to v mém případě bylo prostě ne dvakrát vítané.

 Teď si dovolím maličko odbočit. Kdysi jsem v některém čísle Radioamatéra, AMY nebo Radiožurnálu četl popis výroby vlastně totožného filtru. Tehdy tuším autor použil vzor filtru jisté renomované firmy  pro vlastní konstrukci použil ferity Amidon z domácích nebo z cenově přístupnějších dílů. Výsledkem byl takřka totožný výrobek s tím rozdílem, že nestál několik tisíc, ale jen o mnoho méně peněz. Přiznám se, že mě to tehdy docela zaujalo.

 Takže co bylo v mém případě potřeba. Na celý filtr jsem spotřeboval následující materiál:

 1) Vhodný průměr a délku instalační novodurové trubky

 2) 8ks šroubků M 3 pro uchycení konektorů

 3) 6ks šroubků M 3 pro fiksaci vlastního filtru

 4) 2ks konektrorů PL přístrojových (lidově zvaných samiček)

 5) 2ks hliníkových destiček dle průměru trubky

 6) 10ks nacvakávacím feritových jader

 7) 8ks podložek M 3

 8) 8ks matiček M 3

 9) 8ks pérovek M 3

 10) 2ks pájecích oček 

 11) Kousek koaxiálního kabel RG 213

 Veškerý spojovací materiál je od výrobce povrchově upravený. Lépe to vypadá a je lépe chráněn proti oxidaci. První co nastalo bylo požádání kamaráda o vysoustružení dvou dílů k uchycení PL konektorů. Po dodání nákresu a materiálu proběhlo vše velmi rychle a prakticky druhý den jsem měl na stole hotové požadované kousky. Následovala montáž PL konektorů. V mém případě s teflonovou izolací. To byla otázka chvilečky, protože vše přesně sedělo jak má. No když se to správně nakreslí tak soustružník vlastně ani nemá co dělat že? Jééé to se mi udělalo dobře. Následovalo oholení a připájení jednoho konce RG 213 středovým vodičem na PL konektor a stínění přes pájecí očko šroubkem taktéž k PL konektoru. Totéž se opakovalo na druhé straně vhodně ustřiženého kabelu. Vhodnou délku, jak koaxiálního kabelu, tak novodurové trubky je nutné volit podle toho jaký typ feritových jader je použit. Já jsem použil jádra pro odrušení různých datových a jím podobných kabelů. Proto nacvakávací. Po oboustrané montáži PL konektorů jsem jednoduše nacvakal feritová jádra a zajistil jsem je proti posunutí na obou stranách. Pak již následovalo jen zasunutí této sestavy do novodurové trubky a vyvrtání šesti otvorů vrtákem 3,5 mm a zajištění celé této skládačky šesti šroubky M3. Tím je vlastně celý výrobek po kupě a je de facto již připraven k použití.

 Celá výroba je opravdu velmi jednoduchá. Je pravda, že pokud není možnost si nechat vysoustružit boční díly, tak je to o něco pracnější, ale také poměrně rozumně realizovatelné. Náklady se pohybují okolo 250 kč, což pokládám za velmi příjemné. Povrchová úprava a další detaily záleží již na každém jednotlivci. Takto principielně (mám ještě druhý rozměrově menší) vyrobený filtr používám již několik let a jsem s ním naprosto spokojený. Byl taktéž použit na expedici PORER 2007 a vše přežil bez ztráty kytičky. Samozřejmě, že vše záleží na osobní zkušenosti a názoru. Materiál se při dobré vůli dá sehnat i na různých burzách za lidovku (feritová jádra) nebo doslova ze šuplíku. Rozměrově mám tento kousek poněkud větší. Záleží na použitých dílech a vůbec nepochybuji, že se to dá vyrobit o dost menší.

Pro větší názornost je vytvořena fotogalerie, kde je pár fotografií tohoto filtru. Vyzkoušejte a uvidíte ten rozdíl.

 

Náhledy fotografií ze složky Jednoduchý filtr

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář