Jdi na obsah Jdi na menu
 


Můj anténní systém

27. 3. 2007

Všichni jistě se mnou budou souhlasit, že bez antény se vysílá dost těžko. Jak už v životě radioamatérském často bývá musí se čas od času nějaká ta anténa pořídit. Ani já nejsem výjimkou. Začátky byly asi všude stejné. Nejdříve nějaký ten kus drátu, později dipol a pak u leckoho třeba směrovka. Zcela záměrně pominu stohované mnoho prvkové systémy za nemalý peněžní obnos. To je totiž zcela jiná kategorie a přiznám se je to z říše snů. Před jistým časem jsem se i já dostal do této fáze radioamatéřiny. Protože bydlím v družstevním pětipatrovém panelovém domě a jako správný radioamatér samozřejmě v přízemí, tak jsem to neviděl nijak růžově. Na stole se na mě mračil krátkovlnný Kenwood TS 570D (viz fotogalerie) a mě nějak připadalo, že se mu stýská po nějaké té lepší anténce. To mě vlastně donutilo s tím začít něco dělat. Dosavadní anténa W3DZZ vlastnoručně vyrobená již také měla za sebou cca 10 let věrné služby, což se na ní též již začalo projevovat. Ono dvojlinka vojenského pékáčka taky není zrovna to pravý vořechový. Však taky to byl tehdy jen takový pokus na krátkou dobu a ono s toho bylo 10 let. Letitá M 160 přeladěná na 3,5 MHz a neméně stará Otava 79  si však přímo libovala, když jsem k ní tuto anténu připojil. Možná mi nebude leckdo věřit, ale přímo chrochtala blahem. Bohužel někdy doslova a do písmene. Co se kolikrát ze sluchátek či reproduktoru linulo, no to se musí slyšet. Občas se zkrátka objevila nějaká ta drobná bezvýznamná záhadička a to se pak prostě děli věci. To byl také jeden z důvodů, proč se mi na stole objevil onen Kenwood. Nastala fáze B, která je pro velkou skupinu lidí takřka neřešitelná. Kam s ní? To je ta otázka (prosím nezaměňovat za „kam s ním“ leckdo by to mohl špatně pochopit)! To co následovalo po dobu několika měsíců by možná dalo na samostatnou knihu. Nevím, co mě to napadlo, ale myslel jsem, že anténa patří na střechu. Dosavadní W3DZZ visela od hodného souseda v 5 patře z balkonu na nedalekou mateřskou školku, kde je ještě hodnější ředitelka, která zaměstnává mou drahou polovičku, mi po domluvě povolila instalaci druhého konce antény. Byl to takový šikmý dipol. Chodilo to docela dobře. Samotnou instalaci nových antén si to přímo žádalo.  Výsledek se dostavil po nějakém čase. Ve snaze osadit většinu kv pásem a dlouhém zvažování co a jak a hlavně dle momentální finanční situace, se pomaloučku polehoučku začala krystalizovat moje nová anténní sestava. Aby to nebylo tak jednoduché, tak jsem si rázem uvědomil docela nenápadný detail. Při mých úvahách jakou anténu či antény se nenápadně vkrádala myšlenka směrové antény. Copak o to v tom nevidím problém, směrovka je dobrá věc.

Obrazek

Co ovšem není až tak dobré je to, že pokud má směrovka plnit beze zbytku svou úlohu, tak by bylo přinejmenším vhodné, aby se otáčela. Lehce se řekne, velmi těžce realizuje. Rotátor není v dohledu a stožár na paneláku? Na sci-fi chodím zásadně do kina. Nic méně neuvěřitelná shoda náhod sehrála svou roli. Díky šťouravým sousedům důchodového věku se mi povedlo naočkovat samosprávu na úpravu umístění mých antén. Jako rajská hudba mi zazněla v uších otázka:“ Hele amatére nechceš si ty dráty schovat na střechu? Některé známé firmy začínají nějak rejpat.“ Uznejte nezní to hezky? Popravdě řečeno jsem tomu trochu musel pomoct. Hlavně nechtějte vědět jak. Jaké obrátky to nabralo snad ani nemusím vysvětlovat. Povolení o instalaci anténky na výtahovou strojovnu byla otázka několika dní. Vhodný rotátor jsem získal díky pomoci Jirky OK1JST za čož budiž vyslovena nehynoucí sláva. Drobné stavební úpravy následovaly okamžitě po přístupu na střechu. Vyřešila se i možnost instalace rotátoru do suchoučka prostoru strojovny výtahu. Protažení ovládacích a koaxiálních kabelů byla otázka dopoledne. Největší problém způsobil fakt, že jsem hledal cestu kudy se dostat ze střechy do bytu. Jak všichni bydlící v paneláku vědí, existuje odvětrávací roura od digestoří, která vede od spodního bytu až na střechu. Náhoda tomu chtěla, že se přistoupilo k rekonstrukci systému pohonu odvětrávání. Původní motorové pohony se měnily za bezmotorový typ. Dostat se tudíž do roury nebyl problém. Za pár dní byl rotátor na svém místě. Vztyčen byl stožárek a následovala montáž anténního systému. Jako konečnou variantu jsem zvolil na pásma 14/21/28 MHz 3 elementovou trapovanou Yagi anténu od firmy ECO a pro spodní pásma anténu FD 4 na 80-10 m včetně WARC. Následovala instalace 9 elementové Yagi pro pásmo 2 m. Vše napájeno koaxiálním kabelem typu RG 213 o délce 2 x 50 m. Jako potřebné další nezbytné propriety je použit anténní přepínač amatérské výroby a ovládání rotátoru. Napájení je provedeno potřebnými napětími a přivedeno od stolu. Pro rotátor napětí 24 V pro ovládání směru a 48 V pro napájení selsynů pro signalizaci směru otočení antény. Vlastní motor rotátoru je napájen napětím  220 V. Dále je přivedeno napětí 24 V pro anténní přepínač. Vhodnou kombinací je možné přepínat až 4 různé kv antény. V současnosti přepínám mezi Yagi a FD 4. Anténa pro pásmo 2 m má samostatný koax. Způsob nainstalování antén je možno vidět ve fotogalerii. Tento anténní systém provozuji již cca 4 roky bez jakéko-li údržby (je to konečně i vidět) a je nutno přiznat, že se již bude muset provést nějaká ta údržbyčka. Celý stožár je proveden systémem trubka v trubce a vyvložkován silonovými pouzdry. Stožár není nijak kotven. Bez poškození přežil tento můj výtvor několik vichřic a doufám, že to tak bude i nadále.

 

 

Je mi naprosto jasné, že se to dá udělat i jinak a že co člověk to názor, ale systém funguje velice dobře. Samozřejmě se najdou i zápory. Jako jeden příklad za všechny mohu jen uvést třeba délku kabelů. 50 m kabelu RG 213 na 144 MHz to opravdu není nic moc. Kdybych se jmenoval Onasis nebo Rockefeller, tak by nevznikl ani tento příspěvek. Nezbývá mi nic jiného než pogratulovat těm, kteří dočetly až sem.

  

Obrazek

Nedávno jsem pořídil dvě nové antény a to jednu drátovou a jednu WARC dipolovou. Pokusím se o podrobnější popis a představení těchto antén. Jedná se o drátovou anténu FD 4 a o otočný dipol na WARCová pásma. WARC dipol byl použit i na expedici PORER 2007 a jen tak mimochodem, fungoval náramně a velmi dobře se osvědčil.

 

 Jak už se to někdy semele došlo k doplnění antén. V první řadě přibyla na střechu vertikální kv anténa typu AVT4 od známé italské firmy ECO. Jedná se o čtyřpásmový vertikál pro pásma 40/20/15/10 m. Sice se dá pomocí tuneru doladit na WARC pásma a i na 80 m, ale zde je účinnost asi mizerná a není zrovna ideální. Pak došlo na instalaci mě neznámé antény na pásmo 145 MHz. Jedná se zřejmě o 2x 5/8 Lambda vzájemně propojené. Celé to vypadá jako známá bílá hůl pro 145 MHz. Bohužel se z ničeho nedalo identifikovat co je to zač. Neměl jsem k dispozici ani originální protiváhy tak jsem použil co dům dal. Vyřešilo to 3 x 50cm 5mm kulatiny se závitem na konci. Nevím zda je to správně, ale anténa ladí a funguje. Co vím naprosto přesně je, že je to výrobek některé z anténářských firem. Napovídá tomu použitý materiál i dílenské zpracování. Osobně budu velmi vděčný za jakékoli případné informace.

 Později doplním i foto. No a jak to tak vypadá, tak po mnoha letech mám prozatím anténní systém dle mých představ.  

 

Náhledy fotografií ze složky Moje antény a jejich poloha

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář