Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trapy pro anténu W3DZZ po domácku!

24. 2. 2008

Kdysi dávno jsem řešil otázku antény. Chtěl jsem anténu pokud možno vícepásmovou s rozumnou účinností a velikosti. Po dlouhém výběru padlo rozhodnutí na drátovou anténu typu W3DZZ. Protože jsem si chtěl něco málo vyzkoušet upoutal mě článek v amatérském rádiu v čísle A/3 ročníku 1984. Byl tam popsán výrobní postup na trapy pro tuto anténu. No což zkazit se to dá přeci vždycky. Netrvalo dlouho a trapy dle postupu byly na světě. Následovala domluva s Jirkou OK1JST a jejich doladění uškrábnutím tištěného spoje. Anténu mám v podstatě ještě dnes i když ji již nepoužívám, ale faktem je, že si své udělala. Byla vyzkoušena jako prostý dipol nebo jako Inverted Vee a v neposlední řadě i jako slooper. Tedy alespoň podle způsobu natažení. Vždy se chovala maličko odlišně a jinak. Více snad již z oskenovaných fotek.

 

 

Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

 

Tyto trapy jsou vyzkoušené a používány byly po dobu cca 10 let bez ztráty kytičky a vlastností. Já jsem jen použil stahovací samovulkanizační pásku a celý trap jsem namočil do laku, pak zatavil do teplem smršťovací trubky a celý jsem ho ještě omotal onou páskou. Po 10 leté kontrole bylo vše jako právě vyrobené. Pozor jen na tu pásku. Vyrábějí se i jako polovodivé a vodivé a ty nelze v žádném případě doporučit při jiné aplikaci. Mohlo by dojít k vodivému propojení tam kde to není žádoucí.

Ať se vám daří v případné stavbě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

anténa w3dzz

(Ivan ok1mow, 1. 5. 2010 10:44)

vážený příteli,
v tomto týdnu jsem nainstaloval profesionálně vyrobenou anténu w3dzz , zatím jsem mnoho spojení neudělal, dnes se jela SSB liga , nic jiného jsem neslyšel než "jsi dnes slabý co s tím máš".
Doposud jsem používal klasický dipól inv.V.
Tuto zmíněnou anténu w3dzz mám rovněž nainstalovanou jako inv.V.

d antény je asi 12m nad zení.
Nemohl by jsi mi zdělit nějaké zkušenosti.
Zdraví Ivan ok1mow.
1.5.2010